Až do konca septembra od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Vitamínom C proti koronavírusu

Nový koronavírus už sužuje celý svet. Bojujeme s ním už vyše roka, a tak okrem očkovania prichádzajú aj iné spôsoby liečenia alebo úľavy od symptómov. 

Vitamín C je pre silnú imunitu nevyhnutný. Odporúčaná denná dávka pre dospelého je približne 35 mg na jedno kilo telesnej hmotnosti. Vitamín je taktiež potrebný pre fagocytózu, bariérové funkcie endotelu či celistvosť vlásočníc. Zvýšený príjem vitamínu C má na telo mnoho blahodárnych účinkov, môže napríklad astmatikom pomôcť s dýchaním.

VYŠŠOU DÁVKOU K DLHOVEKOSTI

Zvýšená dávka vitamínu C taktiež pomáha znižovať chorobnosť.Je však veľmi nepravdepodobné, že si príjem týchto zvýšených dávok dokážete zabezpečiť obyčajnou stravou, často sa odporúča prijímať vitamín C pomocou výživových doplnkov.

Vitamín C je rozpustný vo vode a naše telo ho rýchlo metabolizuje a prípadný nadbytok vylučuje močom. Ak chcete získať zo zvýšenej dávky čo najviac benefitov, odporúčame vám, rozdeliť si dennú dávku na viacero častí a prijímať tak vitamín C počas celého dňa. Ideálne ho prijímajte spolu s jedlom a zapite dostatočným množstvom tekutín. Ak vám aktuálna dávka vitamínu C spôsobuje plynatosť alebo hnačku, dávku je potrebné znížiť.

SKÚSENOSŤ Z WUHANU

Zaujímavý je prípad rodiny z mesta Wuhan. Jej členovia užívali v karanténe vitamín C a neochoreli. Dcéra užívala až 20 g vitamínu C denne. Takúto vysokú dávku dokáže človek prijať pri chronickom ochorení, pod infekčným útokom alebo v strese. Výnimkou je ich babička, ktorá užívala len nepravidelné a nižšie dávky. Jej výsledky na COVID-19 boli pozitívne. Na Slovensku je stále táto lacná a bezpečná forma vitamínu C dostupná v drogériách a na e-shopoch. 

Odporúčaný interval prijímania vitamínu C pri chorobe je užívať 1,5 až 2 g vitamínu C každých 30 minút.

Chorí a hospitalizovaní pacienti spotrebujú omnoho viac vitamínu C, ako zdravý jedinec. Ich hladina vitamínu C býva často hlboko pod priemerom. Táto hladina sa zvyšuje až po minimálnej dávke 3g vitamínu denne, čo aj výrazne znižuje úmrtnosť týchto pacientov.

DOPLNKOVÁ LIEČBA KORONAVÍRUSU 

Nový koronavírus Covid-19 je vírusový zápal pľúc, ktorý môže v mnohých prípadoch spôsobiť dusenie alebo až smrť. Čínski vedci zaznamenali už 3 klinické štúdie o pozitívnom vplyve vitamínu C s cieľom skrátiť liečbu tohto ochorenia a znížiť úmrtnosť. Išlo o doplnkovú liečbu u pacientov s tažkým priebehom nákazy. Pacienti užívali 12 až 24 g infúzneho vitamínu C denne. Mesto Šanghaj oficiálne odporúča liečbu nakazených pomocou infúzneho vitamínu C v dávke 50 až 200 mg na kilogram hmotnosti denne. 

Podávanie vitamínu C infúzne je známe z protokolu Riordanovej kliniky, ktorá podáva infúzny vitamín C onkologickým pacientom. Správnym riedením vitamínu  (min. 1:18) a rýchlosťou (max. 500 mg/min) sa zachová vhodná osmolarita roztoku a predíde sa podráždeniu žíl. Sulfát horčíka a 1 g glukonátu vápnika v infúzii vitamínu C znižuje záťaž srdcovo-cievneho systému a udržiava iónovú rovnováhu. To je pre onkologických pacientov veľmi dôležité. 

JE TOTO UŽÍVANIE BEZPEČNÉ? 

Doktor Atsuo Yanagisawa, ktorý je aj prezident Japonského kolégia intravenóznej liečby povedal, že vitamín C je bezpečné, efektívne a širokospektrálne antivirotikum. Bezpečnosť vitamínu C sa preukázala klinickými skúškami – v intravenóznych dávkach 60 až 100 g denne. 

Nepríjemným vedľajším účinkom pri orálnom užívaní vitamínu C môže byť napríklad hnačka, ktorú spôsobuje vyššia dávka už spomínaného vitamínu C. Ľuďom trpiacim poruchou obličiek sa táto liečba vysokými dávkami vitamínu C neodporúča.

Opatrní by mali byť pri požívaní zvýšenej dávky vitamínu C i onkologickí pacienti a cukrovkári. Vitamín C totižto zvyšuje účinnosť inzulínu čo môže mať pre diabetikov zlý dopad. Preto by mali vitamín C prijímať vždy spolu s jedlom a mali by si zmerať hladinu cukru v krvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako užívať vitamín D?

Veľkú väčšinu potrebného vitamínu D získame zo slnka. Na tento zdroj sa však na Slovensku nemôžeme spoliehať počas celého roka, keďže v období od októbra

Čítať viac »

Účinky vitamínu D

Vitamín D je jedným z najviac spomínaných a známych vitamínov, a to z podstatných dôvodov. Je totiž nevyhnutný pre zdravie pohybového ústrojenstva, ako aj pre

Čítať viac »

Najnovšie

Naša ponuka