Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Užívanie zinku 


Naše telo si zinok nielenže nevie samo vytvoriť, nevie ho bohužiaľ ani uskladniť. Preto je pri užívaní zinku dôležitá pravidelnosť. 

Odporúčané denné dávkovanie:

Dospelí

Muži: 9,4-16,3 mg

Ženy: 7,5-12,7 mg

POZOR: Tehotným a dojčiacim ženám sa odporúča zvýšiť príjem zinku. Konzultujte preto dávkovanie s vašim lekárom. 

Deti

Dávkovanie u detí je veľmi ovplyvnené ich vekom a pohlavím, pri čom odporúčania začínajú na 2 mg denne pre deti od 0 do 6 mesiacov a postupne sa zvyšujú až na hodnotu 9-15 mg pre tínedžerov vo veku 15-18 rokov.

Na dostatočné množstvo zinku by si mali dať pozor obzvlášť vegetariáni a vegáni, ľudia vystavení stresu, a už spomínané tehotné a dojčiace ženy. Zinok sa z tela stráca potením, takže dostatok zinku by si mali strážiť aktívni športovci, či ľudia s fyzicky náročnou prácou. Nedostatok zinku môže vyústiť do vzniku sennej nádchy, preto by na jeho príjem mali dbať taktiež aj alergici.

Zinok sa často skloňuje aj počas chrípkovej sezóny, keďže prispieva k správnemu fungovaniu imunity. V tomto období preto spozornite a uistite sa, že prijímate dostatok zinku z vašej stravy alebo z kvalitných výživových doplnkov.

Užívanie zinku 

Zinok v našom organizme spolupracuje s rôznymi inými vitamínmi a minerálmi, a preto existujú aj výživové doplnky kombinujúce zinok s týmito látkami. Veľmi účinná je kombinácia zinku s vitamínom C, prípadne s vitamínom D3, ako aj s inými minerálmi, napríklad horčíkom.

Predávkovanie

Z prírodných zdrojov zinku (potravín) nemôžete získať nadmerné množstvo, telo by ho totiž prirodzene vylúčilo. K predávkovaniu tak môže prísť len v prípade nadmerného užívania výživových doplnkov s obsahom zinku. 

V takom prípade dochádza k narušeniu metabolizmu medi, čo môže prejsť do príznakov vzniku anémie. Zvýšená konzumácia zinku nad odporúčaný limit môže tiež spôsobiť stratu čuchu a chuti. Preto si vždy pozorne prečítajte odporúčané dávkovanie a ďalšie informácie priamo pre výživový doplnok, ktorý užívate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Our products