Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Užívanie železa


Naše telo si železo nedokáže vytvoriť samo a ani ho dlhodobo skladovať. Preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať v dostatočnom množstve.

Odporúčané denné dávkovanie:

Dospelí
Muži: 10 mg
Ženy: 15 mg
POZOR: V období tehotenstva a dojčenia sa potreba železa zvyšuje, preto je dôležité poradiť sa so svojím lekárom o vhodnom dávkovaní v tomto období.

Deti: 
V prípade detí nie je stanovená jednotná odporúčaná hodnota dennej dávky, preto sa poraďte s lekárom vášho dieťaťa.

Zároveň platí, že v období vývinu dieťaťa, ako aj počas adolescencie potreba železa stúpa a rozhodne by sa jeho príjem nemalo zanedbať.

Ďalej by si dostatočnú hladinu železa mali strážiť ženy so silnou menštruáciou. Keďže sa železo z tela vylučuje potom, tak aj veľmi aktívni športovci by mali na príjem železa myslieť viac.

Železo je tiež nápomocné pre tých, ktorí prekonali akékoľvek ochorenie alebo operáciu a sú v období rekonvalescencie. Takisto železo podporuje ľudské telo v boji s choroboplodnými zárodkami cez proces fagocytózy, vďaka čomu biele krvinky môžu efektívne pohlcovať a eliminovať patogény. Dostatočné množstvo železa je preto veľmi podstatné pre ľudí s oslabenou imunitou. 

Výživové doplnky s obsahom železa

Užívanie železa

Dnes je na trhu mnoho výživových doplnkov s obsahom železa, dôležitá je však ich kvalita a  vstrebateľnosť. Najbežnejšou formou sú kapsuly, no odporúčame vám vyskúšať lipozomálne železo. Lipozomálna forma má totiž najvyššiu vstrebateľnosť spomedzi ostatných foriem a to až 90%. Práve vstrebateľnosť je pri železe obzvlášť dôležitá. 

Keďže vstrebávaniu železa do nášho organizmu pomáha vitamín C, veľa výživových doplnkov tieto dve prospešné látky kombinuje. Lipozomálne železo s vitamínom C vám teda ponúka najvyššiu možnú vstrebateľnosť vrámci výživových doplnkov na trhu. 

Predávkovanie

Je to pomerne ojedinelé, ale v niektorých prípadoch môže prísť k predávkovaniu sa železom. Ak tento stav nastane, prejaví sa najmä tráviacimi ťažkosťami, vrátane hnačky a vracania. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Príznaky deficitu selénu

Nedostatok selénu je v našich končinách pomerne zriedkavý, keďže ide o stopový prvok, ktorý je celkom dobre zastúpený v bežných potravinách. Nie je však nemožný

Čítať viac »

Užívanie selénu

Selén sa radí medzi esenciálne minerálne látky. Je veľmi dôležitý pre našu imunitu, zdravie vlasov, nechtov a pokožky, ale aj pre mnohé ďalšie funkcie nášho

Čítať viac »

Účinky selénu

Selén je minerálna látka nevyhnutná pre optimálne zdravie nášho organizmu. Napriek tomu, že sa selén v našom tele vyskytuje len v stopovom (malom) množstve, má

Čítať viac »

Najnovšie

Our products