Naše telo si železo nedokáže vytvoriť samo a ani ho dlhodobo skladovať. Preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať v dostatočnom množstve.
Odporúčané denné dávkovanie:
Dospelí
Muži: 10 mg
Ženy: 15 mg
POZOR: V období tehotenstva a dojčenia sa potreba železa zvyšuje, preto je dôležité poradiť sa so svojím lekárom o vhodnom dávkovaní v tomto období.
Deti:
V prípade detí nie je stanovená jednotná odporúčaná hodnota dennej dávky, preto sa poraďte s lekárom vášho dieťaťa.
Zároveň platí, že v období vývinu dieťaťa, ako aj počas adolescencie potreba železa stúpa a rozhodne by sa jeho príjem nemalo zanedbať.
Ďalej by si dostatočnú hladinu železa mali strážiť ženy so silnou menštruáciou. Keďže sa železo z tela vylučuje potom, tak aj veľmi aktívni športovci by mali na príjem železa myslieť viac.
Železo je tiež nápomocné pre tých, ktorí prekonali akékoľvek ochorenie alebo operáciu a sú v období rekonvalescencie. Takisto železo podporuje ľudské telo v boji s choroboplodnými zárodkami cez proces fagocytózy, vďaka čomu biele krvinky môžu efektívne pohlcovať a eliminovať patogény. Dostatočné množstvo železa je preto veľmi podstatné pre ľudí s oslabenou imunitou.
Výživové doplnky s obsahom železa

Dnes je na trhu mnoho výživových doplnkov s obsahom železa, dôležitá je však ich kvalita a vstrebateľnosť. Najbežnejšou formou sú kapsuly, no odporúčame vám vyskúšať lipozomálne železo. Lipozomálna forma má totiž najvyššiu vstrebateľnosť spomedzi ostatných foriem a to až 90%. Práve vstrebateľnosť je pri železe obzvlášť dôležitá.
Keďže vstrebávaniu železa do nášho organizmu pomáha vitamín C, veľa výživových doplnkov tieto dve prospešné látky kombinuje. Lipozomálne železo s vitamínom C vám teda ponúka najvyššiu možnú vstrebateľnosť vrámci výživových doplnkov na trhu.
Predávkovanie
Je to pomerne ojedinelé, ale v niektorých prípadoch môže prísť k predávkovaniu sa železom. Ak tento stav nastane, prejaví sa najmä tráviacimi ťažkosťami, vrátane hnačky a vracania.