Až do konca septembra od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Najčastejšie predsavzatie? Chudnutie. Ako to tento rok NAOZAJ zvládnuť?

Najčastejšie predsavzatie? Chudnutie. Ako to tento rok NAOZAJ zvládnuť?

S príchodom nového roka každoročne prichádzajú aj novoročné predsavzatia. Medzi tie najčastejšie patria najmä tie týkajúce sa zdravšieho životného štýlu, zlepšenia pitného režimu, šetrenia úspor, väčšej psychickej pohody, či pre fajčiarov vytúžené obmedzenie cigariet. Najčastejšie predsavzatie však býva chudnutie.

Ako to tento rok naozaj zvládnuť?

Určite to poznáte, či už ako pravidelné novoročné predsavzatie, či niekoľko cieľov počas roka. Prvé dni ste naplno odhodlaní, budete držať diétu a cvičiť, veď predsa na tom nič nie je. Prvé dni ste nadšení, ten šalát a čistá voda sú super, ranné fitko je perfektný začiatok dňa. No potom príde prvé pokušenie v podobe voňavého koláčika, prvé pokušenie prespať ranné fitko a po nejakej chvíli to zabalíte a poviete si OD PONDELKA! Lenže ktorého?

Diéta? NIE!

Základom celého úspechu je skoncovať s diétami. Možno teraz krútite hlavou a vravíte si, že bez diéty sa predsa schudnúť nedá, diéta však nie je tá správna cesta. Ako náhle si v hlave vytvoríte, že nemôžete jesť toto ani tamto, o to viac po tom túžite. Aj keď to nejakú chvíľu vydržíte, po čase sa to celé zrúti ako domček z karát. Nie je dlhodobo udržateľné jesť iba vajíčka, či ryžu alebo piť čisté vývary. Diéty a obmedzovanie sa vytvárajú negatívny vzťah k jedlu a niečím negatívnym predsa nemôžeme dosiahnuť pozitívny výsledok.

Ako schudnúť efektívne a s dlhodobým efektom?

Najpodstatnejšie je nastaviť si jedálniček tak, aby Vám chutil. Mať denne 5 chutných jedál v pravidelných časoch, aby ste nepociťovali hlad. Musíte byť dostatočne plní a spokojní. Veľké množstvo ľudí si myslí, že chudnúť môžu iba ak cítia hlad, je to však presne naopak. Ak je telo hladné, bude ukladať aj to málo, čo dostane. Navyše budete nervózni a nebudete sa vedieť sústrediť.

Zaraďte do svojho jedálnička dostatok zeleniny a ovocia, zaplní vás a najmä dodá veľa vitamínov. Nevynechajte ani sacharidy (ryžu, bulgur, kuskus, špaldové pečivo, atď…) nie je to také zlo, ako sa prezentuje, telo z nich získava energiu. Dôležitý je taktiež dostatočný prísun bielkovín (mäso, ryby) a vlákniny.

Chudnutie je v jednoduchosti založené na kalorickom deficite – vydať viac kalórii ako prijať. Kalorický deficit by však nemal presiahnuť 300-500kcal, pri veľmi vysokom kalorickom deficite prestáva telo efektívne chudnúť a to je to posledné, čo chcete.

Koľko kalórií denne vydáte a koľko by ste mali prijať, si ľahko vypočítate v našej BMR kalkulačke.

Britský
Metrický
Základné informácie
roky
kg
cm
Úroveň aktivity
Vaše výsledky:
Denný príjem kalórii:
0

Aký šport zaradiť pre chudnutie?

Dôležité je vybrať si šport podľa vlastných preferencií. Je zbytočné hovoriť, že behanie je skvelé kardio, ak vás nebaví a budete to robiť s nechuťou. Po čase by ste sa na to pravdepodobne vykašlali.

Každý pohyb je pre Vaše zdravie dobrý. Ak máte radi bicykel, je to skvelá voľba, tak isto plávanie, korčuľovanie či prechádzka. Namiesto výťahu si zvoľte radšej schody, zaparkujte o kúsok ďalej a prejdite radšej peši. Čím viac krokov, čím viac zdravého pohybu, tým lepšie. Najmä nech vás to baví a nech je Vám to prirodzené. Pretože iba to sa dá robiť naozaj dlhodobo a mať aj dlhodobé výsledky. Vytrvalosť je jediný kľúč k úspechu.

Ak si však nie ste istí, či to sami zvládnete, môžete sa obrátiť na odborníkov v DNA4FIT. Poskytnú Vám detailný pohľad na Vaše telo a jeho fungovanie. Z výsledkov sa ľahko a názorne dozviete, ako Vaše telo metabolizuje vitamíny, minerály, tuky a cukry. Aké sú Vaše predispozície na intolerancie laktózy a lepku, vstrebávanie kofeínu či odbúravanie alkoholu z tela. Ale tiež čo máte robiť, aby ste predišli civilizačným ochoreniam. Vytvoria Vám jedálniček priamo na mieru, čím Vám cestu za zdravím a vytúženou váhou výrazne uľahčia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako užívať vitamín D?

Veľkú väčšinu potrebného vitamínu D získame zo slnka. Na tento zdroj sa však na Slovensku nemôžeme spoliehať počas celého roka, keďže v období od októbra

Čítať viac »

Účinky vitamínu D

Vitamín D je jedným z najviac spomínaných a známych vitamínov, a to z podstatných dôvodov. Je totiž nevyhnutný pre zdravie pohybového ústrojenstva, ako aj pre

Čítať viac »

Najnovšie

Naša ponuka