Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Železo

Železo sa v našom organizme síce nachádza v malom množstve (4 gramy), no tento nízky obsah minerálu zabezpečuje mnohé veľmi dôležité funkcie. Medzi jeho hlavné úlohy patrí podpora prenosu nevyhnutného kyslíka do celého nášho tela. Potrebuje ho teda každý a každá, v nezávislosti na vek. Je však obzvlášť dôležitý pre deti vo vývoji, tehotné a dojčiace ženy, ako aj tie so silnou menštruáciou alebo ľudí v období ochorenia a rekonvalescencie. Železo prijímame v dvoch formách, pri čom sa nenachádzajú v rovnakých potravinách. Preto je dôležité dbať na dostatočný príjem oboch foriem buď z potravy alebo kvalitných výživových doplnkov.

Čítať viac

Informácie o železe

Čo je železo?

Železo je jedným z najdôležitejších minerálov a zároveň esenciálny stopový prvok, resp. mikronutrient. To znamená, že ho organizmus potrebuje len v malých množstvách – dospelý človek má v tele asi iba 4 gramy železa. Ide síce o skromné množstvo, ale pre normálne fungovanie organizmu je nevyhnutné.

Čítať viac

Zdroje železa


Železo v ľudskom organizme delíme na dva typy: hémové a nehémové železo. Tieto dva typy sa nenachádzajú v rovnakých potravinách. Živočíšne výrobky obsahujú hémové železo, ktoré je pre nás ľahšie vstrebateľné. Naopak rastlinné potraviny obsahujú nehémové železo, s horšou vstrebateľnosťou. Okrem toho sa železo pridáva aj do spracovaných potravín procesom fortifikácie (obohatenia). Ako vždy prízvukujeme, najdôležitejšia je vyvážená strava.


Čítať viac

Účinky železa


Napriek tomu, že v ľudskom tele sa nachádzajú približne iba 4 gramy železa a ide teda o stopový prvok, náš organizmus nemôže pri nedostatku železa správne fungovať. Najznámejšou úlohou, na ktorej sa železo podieľa, je prenos kyslíka z pľúc do všetkých častí tela. Tam sa však práca železa rozhodne nekončí.

Hlavné účinky železa:

  • prispieva k správnej kognitívnej funkcii,
  • prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,


Čítať viac

Užívanie železa

Naše telo si železo nevie vytvoriť samo a ani ho dlhodobo skladovať. To znamená, že je potrebné ho pravidelne dopĺňať v dostatočnom množstve. Odporúčané denné dávkovanie závisí od pohlavia, veku, životného štýlu, ale aj zdravotných problémov a ochorení. Veľmi dôležitý je pre ženy v tehotenstve, ženy so silnou menštruáciou, športovcov a v neposlednom rade pre deti vo vývine.

Čítať viac

Príznaky deficitu železa

Nedostatok železa v krvi môže nastať u ľudí v akomkoľvek veku nezávisle na pohlaví. Zároveň však deficit železa predstavuje väčšie riziko pre niektoré skupiny ľudí, ako sú napríklad deti do 3 rokov, u ktorých môže dôjsť k poruchám rastu. Ďalšom ohrozenejšou skupinou sú v tomto prípade tehotné ženy a ženy v plodnom veku. Napríklad v Európe trpí nedostatkom železa až takmer 17% žien, pričom menštruácia je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa u nich zvyšuje riziko nedostatku železa.

Železo má vplyv na rôzne časti organizmu, vrátane kože, svalov, vlasov a nechtov. Prvé príznaky nedostatku železa môžu byť pozorovateľné práve v týchto častiach tela.

Čítať viac

Our products