Až do konca septembra od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Jesenná únava, čo ju spôsobuje a ako proti nej úspešne bojovať?

Určite to poznáte, ráno sa zobúdzate takmer do tmy, za oknami hmla, pri pohľade na vonkajší nečas, vás strasie zima, aj keď ste zatiaľ v pohodlí teplej postieľky. Popravde, najradšej by ste v nej aj zostali, zapli si dobrý film, uvarili teplý čaj pretože tento pocit únavy, dá sa povedať nechuti, pohnúť čo i len prstom, vás neopúšťa po celý deň.

S jesennou únavou sa stretol takmer každý. Čo ju však spôsobuje a ako vieme proti nej bojovať?

Čo to tá jesenná únava vlastne je?

S príchodom jesene veľké množstvo ľudí pociťuje zvýšenú únavu a problémy so spánkom, ktoré môžu prerásť až do *insomnie. Niektorí ľudia ale cítia únavu aj napriek dostatočnému spánku. I keď v noci spali možno aj 10 hodín, únava neprechádza, človek sa cíti menej produktívny, môže trpieť bolesťami hlavy či cítiť neustálu zimu.

Prečo pociťujeme na jeseň zvýšenú únavu?

Zatiaľ čo na jar a v lete máme dostatok slnečného žiarenia, na jeseň a v zime nám chýba. Dostatok slnečného počasia nám totižto nielen zvyšuje dobrú náladu, ale taktiež dodáva energiu. Je to preto, že sa nám prirodzenou cestou dostáva do tela vitamín D, ktorý je pre našu produktivitu a zdravie veľmi dôležitý. Ako náhle sa po lete začína meniť počasie, slnečné lúče vidno čoraz menej a príjemné teplé dni vystrieda chlad a dážď, naše telo nedokáže získavať dostatok vitamínu D zo slnka a práve preto môžeme pociťovať únavu.

Ďalším faktorom môže byť strava. V lete býva jedálniček veľmi pestrý a skôr sa vyhýbame nezdravým druhom jedál. Konzumujeme dostatok ovocia, zeleniny a rýb, čím telo dostáva všetky potrebné vitamíny a minerály, no na jeseň to však začneme zanedbávať.

Dokážeme proti únave nejakým spôsobom bojovať?

Na to, aby naše telo dokázalo fungovať bez problémov, ho treba dostatočne a správne vyživovať, to znamená konzumovať pestrú a vyváženú stravu. Napriek nepriaznivému počasiu, je dôležité nepodľahnúť únave a nepreležať celý deň, ale tráviť čas produktívne na vzduchu a nezanedbať zdravý pohyb. Keďže v tomto období nedokážeme čerpať vitamín D zo slnka, je dobré ho doplniť aj pomocou doplnkov výživy.

V jednoduchosti povedané, v zdravom tele, zdravý duch!

*insomnia – Nespavosť, odborne insomnia (z lat. insomnia – nespavosť, porucha nočného spánku) je stav, pri ktorom človek zle zaspáva, často sa budí a má plytký spánok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako užívať vitamín D?

Veľkú väčšinu potrebného vitamínu D získame zo slnka. Na tento zdroj sa však na Slovensku nemôžeme spoliehať počas celého roka, keďže v období od októbra

Čítať viac »

Účinky vitamínu D

Vitamín D je jedným z najviac spomínaných a známych vitamínov, a to z podstatných dôvodov. Je totiž nevyhnutný pre zdravie pohybového ústrojenstva, ako aj pre

Čítať viac »

Najnovšie

Naša ponuka