Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Čo je vitamín D? 


Vitamín D je jedným z kľúčových vitamínov pre naše zdravie. V ľudskom tele zastrešuje mnohé dôležité funkcie, od zdravia kostí až po obranyschopnosť organizmu. 

Tento vitamín je špecifický aj v tom, že ho môžeme rozdeliť na dve hlavné formy: vitamín D2 a vitamín D3. Prvá forma, teda vitamín D2 sa nazýva aj ergokalciferol. Nachádza sa v rastlinách, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu. 

Forma číslo 2, teda vitamín D3 je známa aj ako cholekaciferol. Ak hovoríme o vitamíne D ako o slnečnom vitamíne, myslíme práve túto jeho formu. Vitamín D3 sa totiž syntetizuje v pokožke, keď je vystavená slnku. Práve preto je aj v syntetickej (teda umelo vytvorenej) podobe vitamín D3 pre ľudí lepšie vstrebateľný ako vitamín D2. 

Čo je vitamín D? 

Vitamín D je spolu s vitamínmi A, K a E rozpustný v tukoch. V potrave ho nájdeme v niektorých druhoch rýb, mlieku, ale aj hubách či kakau. Okrem toho sa do iných potravín, podobne ako aj vitamín C, dopĺňa. 

Dôvodom je celkovo nízka hladina tohto vitamínu naprieč populáciou. Podľa výskumov väčšina ľudí nemá v tele dostatok tohto vitamínu bez ohľadu na to, či žijú v Škandinávii alebo v trópoch.

Vitamín D je podstatný pre naše celkové zdravie v akomkoľvek veku. Veľmi dôležitý je však najmä pre novorodencov a batoľatá. Významnú úlohu má tiež v období zvýšeného výskytu vírusových ochorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Príznaky deficitu selénu

Nedostatok selénu je v našich končinách pomerne zriedkavý, keďže ide o stopový prvok, ktorý je celkom dobre zastúpený v bežných potravinách. Nie je však nemožný

Čítať viac »

Užívanie selénu

Selén sa radí medzi esenciálne minerálne látky. Je veľmi dôležitý pre našu imunitu, zdravie vlasov, nechtov a pokožky, ale aj pre mnohé ďalšie funkcie nášho

Čítať viac »

Účinky selénu

Selén je minerálna látka nevyhnutná pre optimálne zdravie nášho organizmu. Napriek tomu, že sa selén v našom tele vyskytuje len v stopovom (malom) množstve, má

Čítať viac »

Najnovšie

Our products