Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Chrípková sezóna – S akými vitamínmi proti nej zabojovať?

Chrípková sezóna – S akými vitamínmi proti nej zabojovať?

Každoročne v tomto zimnom období bojujeme s chrípkovou sezónou. Tento rok sa však zdá, že udrela ešte silnejšie. Najčastejším ochorením v týchto mesiacoch je tzv. bežné prechladnutie, čo je však akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest. Vyvolané býva oslabením obranyschopnosti organizmu v dôsledku chladu a vlhkosti a zároveň kontaktom s vírusmi, najčastejšie rinovírusmi, koronavírusmi, adenovírusmi či parachrípkami. Inkubačná doba ochorenia je zväčša do 7 dní, môžu však vzniknúť viaceré komplikácie ako napríklad akútna sinusitída.

Ako sa vieme chrániť pred všade číhajúcimi ochoreniami?

Chrípková sezóna – S akými vitamínmi proti nej zabojovať?

Na to aby naše telo fungovalo správne a bolo zdravé a odolné voči ochoreniam, naša imunita musí byť v poriadku. Imunitný systém má za úlohu ochranu pred mikroorganizmami, ako napríklad vírusmi, baktériami či parazitmi, čo však dokáže iba v prípade, pokiaľ funguje správne. Imunitný systém preto treba neustále posilňovať, okrem vyváženej stravy plnej vitamínov a minerálov a dostatočným pohybom, aj doplnkami výživy.

Po akých doplnkoch výživy siahnuť a ako ich užívať?

Vitamín C výrazne posilňuje imunitný systém, zlepšuje schopnosť organizmu zvládať chlad, degraduje baktérie a pomáha pri vírusových aj bakteriálnych ochoreniach. Taktiež pomáha pri horúčke a znižuje potrebu antibiotík. Odporúčame dennú dávku približne 500-1000mg, avšak pri infekciách stúpa jeho potreba.

Vitamín D nám v tomto období výrazne chýba, zatiaľ čo v lete ho získavame zo slnka, v tomto období ho máme nedostatok. Preto je dôležité ho telu pravidelne dodávať, jeho nedostatok totiž spôsobuje oslabenie imunity, vypadávanie vlasov, či problémy so zubami. Odporúčaná denná dávka je aspoň 1000-2000 IU, pri akútnych ochoreniach však môžme prijať až 4000 IU v dennej dávke.

Zinok má komplexné protivírusové a protizápalové účinky, vďaka čomu patrí medzi efektívne spôsoby prevencie a liečbu respiračných ochorení. Zinok je preto kľúčový pre správne fungovanie imunitného systému. Štúdie ukázali, že zinok môže znížiť trvanie ochorenia až o 33%. Odporúčaná denná dávka je 15-30mg pre dospelého človeka, avšak pri infekciách horných dýchacích ciest sa môže potreba zinku zvýšiť.

Vitamín A je známy aj ako protizápalový vitamín. Posilňuje imunitný systém a podporuje tvorbu zdravého hlienu v tele, čo je pri prechladnutí veľmi dôležité. Odporúčaná dávka je okolo 2300 IU.

Komplex vitamínov B okrem toho, že posilňuje imunitu, napomáha aj pri zvládaní stresu a dodáva potrebnú energiu v boji s vírusmi. Nedostatok vitamínu B6 môže spôsobiť výrazné oslabenie imunitného systému. Vitamíny skupiny B sa nedokážu v tele uskladniť, preto je dôležité ich do tela dopĺňať každodenne. Čo sa týka dávkovania, keďže sa nejedná o jeden vitamín, ale o skupinu viacerých vitamínov, odporúčaná denná dávka sa líši:

B1 (Tiamín) – 1 až 1,5 mg/deň
B2 (Riboflavín) – 1 až 1,2 mg/deň
B3 (Niacín) – 14 až 16 mg/deň
B5 (Kyselina pantoténová) – 6 až 7 mg/deň
B6 (Pyridoxín) – 1,8 — 2,4 mg/deň
B7 (Biotín) – 30µg/deň
B9 (Kyselina listová) – minimálne 400 mg/deň
B12 (Kobalamín) – 0,1 až 1 mg/deň

Aká forma užívania je najefektívnejšia?

Chrípková sezóna – S akými vitamínmi proti nej zabojovať?

Dnes na trhu existuje niekoľko možností užívania výživových doplnkov, v podobe prášku, šumivých tabliet, kvapiek, kapsúl, cukríkov, tekutých, či rôznych foriem lipozómov. Každý si
môže vybrať podľa svojich preferencií a chutí. Ak však hľadáte produkty s najvyššou vstrebateľnosťou, odporúčame siahnuť po tekutých lipozomálnych doplnkoch. Ich vstrebateľnosť je až 6-krát vyššia.

kapsule, tablety, prášková forma: vstrebateľnosť do 20 %
vitamín C podávaný injekciou priamo do žily: vstrebateľnosť približne 70 %
lipozomálna forma: vstrebateľnosť vyše 90 %

Najdôležitejšie je do tela dopĺňať vitamíny pravidelne a v dostatočnom množstve. Je dôležité konzumovať pestrú a vyváženú stravu, pravidelne sa hýbať a všetko čo telu môže chýbať doplniť doplnkami výživy. Dostatočne vyživené telo dokáže bojovať s chrípkami a vírusmi omnoho efektívnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Príznaky deficitu Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny zohrávajú kľúčovú rolu vo viacerých oblastiach ľudského zdravia. Medzi hlavné úlohy, ktoré tieto polynenasýtené kyseliny plnia, patrí zabezpečenie správnej funkcie nervovej

Čítať viac »

Užívanie Omega 3

Omega 3 sú veľmi dôležité pre ľudský organizmus a ich dostatočná hladina v našom tele by sa určite nemala podceňovať. Keďže sú to esenciálne mastné

Čítať viac »

Zdroje Omega 3

Omega 3 sú esenciálne mastné kyseliny, čo znamená, že naše telo si ich nevie samo vytvoriť a musíme mu ich dodávať prostredníctvom jedla alebo výživových

Čítať viac »
Our products