Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Ako zabojovať proti alergiám?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Máme tu jar. Vonku sa konečne všetko zobúdza, kde tu môžeme vidieť kvitnúce stromy či kvety a všetci sa tešia z teplejšieho a krajšieho počasia. Ale naozaj všetci? Skupina alergikov by si možno povedala niečo iné. Čo je to však alergia? Prečo vzniká a dá sa vôbec liečiť? Toto všetko si povieme v dnešnom článku.

Čo je to alergia?

Zjednodušene ide o prehnanú imunitnú reakciu tela na určitý alergén. Alergény sú látky prevažne bielkovinového charakteru, s ktorými bežne telo prichádza do kontaktu. Najbežnejšie alergény sú potravinové, inhalačné alebo kontaktné. Pre zdravého človeka, sú tieto alergény neškodné, no pre alergika spúšťajú sled obranných reakcií.

Alergická reakcia

Je samozrejmé, že prejavy alergie sú veľmi rôznorodé a zároveň individuálne. Príznaky alergie závisia nie len od typu alergénu, ktorý ju spúšťa, ale aj od stavu pacienta či orgánu, ktorý alergia postihuje. Najčastejšie sa však stretávame s týmito príznakmi:

  • svrbenie a začervenanie očí,
  • alergická nádcha (výtok s nosa, upchatý nos, svrbenie sliznice nosa),
  • kašeľ,
  • bolesť brucha a tráviace ťažkosti,
  • dýchavičnosť,
  • kožné reakcie (ekzém, vyrážky, žihľavka, opuch).

Prečo vzniká alergia?

Túto otázku si položila asi väčšina alergikov a pravda je taká, že príčin môže byť mnoho, no veľa z nich zostáva pre nás zatiaľ záhadou. Jedna vec je však jasná, a to tá, že alergie sú podmienené geneticky, hoci prejavia sa až pod vplyvom vonkajšieho prostredia. Čo to znamená? Hoci aj máte genetickú predispozíciu na alergiu, za celý Váš život sa nemusí prejaviť.

Mnohokrát však alergie vznikajú na podnet stresu. Ako aj Adelle Davis, jedna z prvých výživových poradkýň hovorí vo svojej knihe Uzdravme se: “Takové stresy, jako je neadekvátní dieta, emocionální rozrušení, nedostatečný spánek, infekce nebo užívání léků, obvykle zahajují alergie a stres přijímaných alergenů je poslední pomyslnou kapkou. “

Dá sa alergia vyliečiť?

Adelle Davis rovnako tvrdí, že u alergikov sa zistil deficit všetkých potrebných látok okrem uhľohydrátov (sacharidov), a pokiaľ sa chýbajúce látky doplnia, alergia často zmizne. Napríklad na štúdii 30 alergických detí, ktorým sa správne upravil jedálniček tak, aby denne dostávali dostatok bielkovín, nenasýtených tukov, vitamínu C, A, E, D a mierne množstvo vitamínu B sa zistilo, že príznaky úplne zmizli.

Čo z toho môžeme vyvodiť? Hoci sa genetický základ alergie a teda ani koreň problému liečiť nedá, správnym upravením stravy vieme veľmi efektívnym spôsobom znížiť až úplne odstrániť príznaky. Samozrejme nevylučujeme možnosť siahnuť aj po liekoch, čo je však menej prirodzená forma potláčania príznakov.

Chcete dostávať viac zaujímavých informácií? Prihláste sa do newslettera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Užívanie magnézia/horčíka

Magnézium si ľudské telo nedokáže syntetizovať (vytvoriť) samo a prijíma ho iba z vonkajších zdrojov, teda z jedla alebo výživových doplnkov. Odporúčané denné dávkovanie DospelíMuži:

Čítať viac »

Účinky magnézia/horčíka

Ako elektrolyt, magnézium zabezpečuje správne fungovanie svalov a prenos informácií medzi nervovými bunkami.Je však dôležité aj pre zdravie a pevnosť našich kostí a zúčastňuje sa

Čítať viac »
Naša ponuka