Veľkú väčšinu potrebného vitamínu D získame zo slnka. Na tento zdroj sa však na Slovensku nemôžeme spoliehať počas celého roka, keďže v období od októbra do marca sa v slnečných lúčoch nenachádza dostatok UV-B slnečného žiarenia a telo si nevytvorí dostatok vitamínu D z pobytu na slnku. Práve preto je dobré v období jesene a zimy vitamín D dopĺňať výživovými doplnkami, najmä v období zvýšeného výskytu chrípok a vírusových ochorení.
Odporúčané denné dávkovanie:
Uvádza sa v IU (medzinárodná jednotka).
Dospelí:
- Od 19 rokov – 600-2000 IU
- Pri tehotných a dojčiacich ženách sa odporúča poradiť so svojím lekárom.

Deti:
- Väčšina zdrojov odporúča denné dávkovanie približne 400 IU, no vždy je najlepšie poradiť sa s lekárom vášho dieťaťa.
Dopĺňanie vitamínu D u dojčiat (detí do 1 roku života) je veľmi dôležité. Ich pokožka totiž nemá dostatočne vyvinutú obranu pred poškodením zo slnka a nemali by slnku byť priamo vystavené.
Okrem samostatného vitamínu D sú dostupné aj výživové doplnky, ktoré ho kombinujú s inými vitamínmi či minerálmi, s ktorými vitamín D v tele prirodzene spolupracuje. Ide napríklad o kombinácie:
Vitamín K2 totiž pomáha dostať vápnik (ktorý vitamín D prenáša do krvi), až do kostí.
Spoločne prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
- vitamín D3 + vitamín C + zinok
Táto kombinácia je skvelou podporou imunity, najmä v období chrípok či prechladnutí, kedy je náš organizmus častejšie ohrozovaný vírusmi alebo baktériami.

Vitamín D sa môže užívať kedykoľvek počas dňa a väčšina výživových doplnkov, si dnes už nevyžaduje užívanie s tukom (napríklad v mlieku), ako to bolo kedysi. Stačí teda iba užiť samotný výživový doplnok podľa informácií od výrobcu.
Predávkovanie
Z prírodných zdrojov vitamínu D, teda slnka či potravín obsahujúcich vitamín D, zatiaľ nebolo preukázané ako možné. Predávkovanie teda hrozí iba z nadmerného užívania výživových doplnkov s vitamínom D.
Prvým prejavom predávkovania týmto vitamínom sú tráviace ťažkosti, ako nevoľnosť, zvracanie a nechutenstvo. Prejaviť sa môže aj pocitmi vyčerpania, teda únavou či malátnosťou.