Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Ako užívať vitamín D?


Veľkú väčšinu potrebného vitamínu D získame zo slnka. Na tento zdroj sa však na Slovensku nemôžeme spoliehať počas celého roka, keďže v období od októbra do marca sa v slnečných lúčoch nenachádza dostatok UV-B slnečného žiarenia a telo si nevytvorí dostatok vitamínu D z pobytu na slnku. Práve preto je dobré v období jesene a zimy vitamín D dopĺňať výživovými doplnkami, najmä v období zvýšeného výskytu chrípok a vírusových ochorení.

Odporúčané denné dávkovanie:

Uvádza sa v IU (medzinárodná jednotka).
Dospelí:

  • Od 19 rokov – 600-2000 IU
  • Pri tehotných a dojčiacich ženách sa odporúča poradiť so svojím lekárom.

Ako užívať vitamín D?

Deti:

  • Väčšina zdrojov odporúča denné dávkovanie približne 400 IU, no vždy je najlepšie poradiť sa s lekárom vášho dieťaťa.

Dopĺňanie vitamínu D u dojčiat (detí do 1 roku života) je veľmi dôležité. Ich pokožka totiž nemá dostatočne vyvinutú obranu pred poškodením zo slnka a nemali by slnku byť priamo vystavené. 


Okrem samostatného vitamínu D sú dostupné aj výživové doplnky, ktoré ho kombinujú s inými vitamínmi či minerálmi, s ktorými vitamín D v tele prirodzene spolupracuje. Ide napríklad o kombinácie: 

Vitamín K2 totiž pomáha dostať vápnik (ktorý vitamín D prenáša do krvi), až do kostí.

Spoločne prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.

  • vitamín D3 + vitamín C + zinok

Táto kombinácia je skvelou podporou imunity, najmä v období chrípok či prechladnutí, kedy je náš organizmus častejšie ohrozovaný vírusmi alebo baktériami.

Ako užívať vitamín D?

Vitamín D sa môže užívať kedykoľvek počas dňa a väčšina výživových doplnkov, si dnes už nevyžaduje užívanie s tukom (napríklad v mlieku), ako to bolo kedysi. Stačí teda iba užiť samotný výživový doplnok podľa informácií od výrobcu.

Predávkovanie

Z prírodných zdrojov vitamínu D, teda slnka či potravín obsahujúcich vitamín D, zatiaľ nebolo preukázané ako možné. Predávkovanie teda hrozí iba z nadmerného užívania výživových doplnkov s vitamínom D. 

Prvým prejavom predávkovania týmto vitamínom sú tráviace ťažkosti, ako nevoľnosť, zvracanie a nechutenstvo. Prejaviť sa môže aj pocitmi vyčerpania, teda únavou či malátnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Príznaky deficitu selénu

Nedostatok selénu je v našich končinách pomerne zriedkavý, keďže ide o stopový prvok, ktorý je celkom dobre zastúpený v bežných potravinách. Nie je však nemožný

Čítať viac »

Užívanie selénu

Selén sa radí medzi esenciálne minerálne látky. Je veľmi dôležitý pre našu imunitu, zdravie vlasov, nechtov a pokožky, ale aj pre mnohé ďalšie funkcie nášho

Čítať viac »

Účinky selénu

Selén je minerálna látka nevyhnutná pre optimálne zdravie nášho organizmu. Napriek tomu, že sa selén v našom tele vyskytuje len v stopovom (malom) množstve, má

Čítať viac »

Najnovšie

Our products