Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

Ako užívať vitamín C?

Keďže vitamín C je rozpustný vo vode nie je veľké riziko predávkovania – nadbytočné množstvo sa vylúči v moči. 

Zároveň je však dôležité dopĺňať vitamín C častejšie, keďže ľudský organizmus si nevie vytvoriť zásoby tohto vitamínu.

Odporúčané denné dávkovanie:

Dospelí:

  • Ženy – 80-95 mg 
    POZOR: Tehotné a dojčiace ženy majú zvýšenú potrebu vitamínu C.
  • Muži – 95-100 mg 

Deti

  • 50-100 mg v závislosti od veku, pohlavia a váhy dieťaťa.

Je vhodné zvážiť vyšší príjem vitamínu C, ak máte chrípku, infekciu alebo podobné ochorenie. Viac vitamínu C taktiež potrebujete ak fajčíte alebo ste vystavený nadmernému stresu.

Vitamín C v tele “spolupracuje” aj s inými vitamínmi, minerálmi a dôležitými látkami. Preto existujú aj výživové doplnky, ktoré kombinujú vitamín C s inými prospešnými látkami, ako napríklad:

Ako užívať vitamín C?

Vitamín C by sme mali užívať najmä v rámci stravy, v podobe čerstvej surovej zeleniny a ovocia. Ak ho v strave nemáme dostatok je vhodné doplniť príjem cez kvalitné výživové doplnky s vysokou vstrebatelnosťou.

Pri užívaní vitamínu C je dôležitá aj pravidelnosť. Naše telo si nedokáže vytvoriť zásoby vitamínu C a postupne z nich čerpať. Ak teda príjmete väčšie množstvo, ako telo potrebuje, jednoducho ho vylúčite v moči. Preto treba vitamín C užívať pravidelne a v odporúčaných dávkach.

V prípade užívania výživových doplnkov sa riaďte priamo odporúčaniami od výrobcu, no všeobecne platí, že vitamín C môžete užívať kedykoľvek počas dňa a po, pred, či počas jedla. 

Predávkovanie vitamínom C je vo väčšine prípadov nepravdepodobné. Ak však nastane, prejavuje sa najmä tráviacimi ťažkosťami, ako nevoľnosť, zvracanie či hnačka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Our products