Až do konca júla od nás získate knihu ZADARMO ku KAŽDÉMU nákupu!

7+ tipov ako prežiť Vianoce v pohode

Vianoce – najkrajšie sviatky v roku nám pomaly klopú na dvere. Máme pre vás pár tipov ako ich stráviť v čo najväčšej pohode a zdraví.

1. Pozor na plný žalúdok

Vianoce sú známe ako sviatky hojnosti a rodinnej pohody. V spoločnosti najbližších si užívame čarovnú atmosféru a dobré jedlo – ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Mali by ste sa vyvarovať zbytočnému prejedaniu a ťažkým pokrmom. Do jedálnička skúste aj v tieto dni zaradiť zeleninu a ovocie – obsahujú vlákninu, pomáhajú pri trávení a sú bohaté na vitamíny a minerálne látky. Nesmiete zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Ak už máte pocit plného žalúdka a necítime sa vo svojej koži, pre odľahčenie môžete siahnuť po dúšku sýtených nápojov, minerálnej vode, alebo si doprajte zázvorový čaj s lyžičkou medu.

2. Ako správne piť alkohol

Počas osláv Vianoc nám do cesty príde nejeden prípitok. Aby ste sa ráno nezobudili s bolesťou hlavy, musíte mať na pamäti niekoľko zásad. Dôležitá je hydratácia. S každým pohárikom alkoholu by sme mali vypiť aj pohár vody. Nikdy nepite alkohol na prázdny žalúdok. Alkohol by sa Vám rýchlejšie dostal do krvného obehu a mohol by Vám taktiež podráždiť žalúdok. Ak sa ráno predsa len zobudíte s povestnou „opicou“, najlepšie čo môžete urobiť, je doplniť chýbajúce tekutiny a všetky látky (minerály, vitamíny), ktoré telo stratilo pri detoxikácií organizmu a zbavovaní sa alkoholu. Ideálny je silný domáci vývar, avšak nie vždy je práve po ruke – v tomto prípade Vám pomôže pohár vody s dávkou kolagénu (aminokyseliny), minerálmi a vitamínom C.

3. Nezabúdajte na pohyb

Konečne prišlo to zaslúžené voľno v práci na ktoré sa v posledných mesiacoch všetci veľmi tešíme. Oddych je samozrejme veľmi dôležitý, ale nesmieme zabúdať na to, že ak chceme byť naďalej zdraví a fit, musíme ostať aktívni. Každodenná krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vie urobiť s naším organizmom doslova zázraky. Ak je priaznivé počasie a napadne sneh – využite túto príležitosť na zimné aktivity. 

4. Ako si na Vianoce udržať psychickú pohodu

Sviatky dokážu byť veľmi stresujúce – všetci sme podráždení následkom čoho sa dokážeme aj poriadne pohádať. Nie je to vždy jednoduché, ale treba zachovať chladnú hlavu. Nemusí byť všetko dokonale upratané, nachystané – dôležité je stráviť príjemné chvíle v kruhu najbližších. Či budete mať pozitívnu alebo negatívnu náladu máte plne vo svojej moci. Je len na Vás ako nastavíte svoju myseľ.

5. Vyhnite sa ponocovaniu

Dlhé voľné večery sú ako stvorené na ponocovanie, ale treba mať na pamäti že spánkový deficit sa nedá dobehnúť tak ľahko, ako by sa mohlo zdať. Čím častejšie nepôjdete v noci do postele v správny čas, tým viac bude Váš organizmus vyčerpaný – telo sa tento energetický deficit snaží nahradiť prijatými kalóriami zo stravy. Určite sa vám už stalo, že po nie moc výdatnom spánku ste na druhý deň mali chuť na sladké alebo kalorické jedla. Ak pôjdete do postele v správny čas zachováte si fyzické aj mentálne zdravie.

6. Pozor na zranenia

Oslavy Vianoc a nového roka sa nezaobídu bez sviečok a zábavnej pyrotechniky. Na mieste je zvýšená obozretnosť – nikdy nenechávajte horiace sviečky bez dozoru. Adventné venčeky sú síce krásne, ale nemusia byť tak úplne bezpečné. Od horiaceho plameňa sviečky sa môže rýchlo zapáliť suchý konárik, alebo iná dekorácia. Zábavná pyrotechnika je určená pre osoby nad 18 rokov. Pred manipuláciou s ňou sa vyvarujte požívania alkoholu, vždy postupujte podľa priloženého návodu – týmto postupom sa môžete vyhnúť nepríjemnostiam a zraneniam.   

7. Zvýšená obozretnosť na cestách

V čase sviatkov sa veľa ľudí presúva vo svojich autách za rodinou. Na cestách je veľmi veľa vodičov ktorí do auta sadajú len pri špeciálnych príležitostiach ako sú veľké sviatky, napríklad Vianoce.  Nehodovosť v týchto dňoch je zvýšená aj tým, že veľa vodičov pred cestou požije alkohol. Buďme zodpovedný! Dodržiavajme dostatočný odstup od iných vozidiel, venujme 100% pozornosti riadeniu vozidla a hlavne NESADAJTE ZA VOLANT POD VPLYVOM ALKOHOLU.

Niekoľko tipov na záver:

Ak sa u vás objavia kŕče alebo zažívate veľký psychický stres siahnite po magnéziu. Ak trpíte nespavosťou – vyskúšajte bylinné čaje z medovky, harmančeku, či levandule. Vhodné sú aj doplnky výživy s obsahom melatonínu.

Nezabúdajte, že sviatky sú hlavne o rodine a spoločných chvíľach s najbližšími. Je preto vhodné zahodiť na čas všetky nezhody a problémy za hlavu a nechať oddychovať nielen telo, ale aj myseľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Užívanie magnézia/horčíka

Magnézium si ľudské telo nedokáže syntetizovať (vytvoriť) samo a prijíma ho iba z vonkajších zdrojov, teda z jedla alebo výživových doplnkov. Odporúčané denné dávkovanie DospelíMuži:

Čítať viac »

Účinky magnézia/horčíka

Ako elektrolyt, magnézium zabezpečuje správne fungovanie svalov a prenos informácií medzi nervovými bunkami.Je však dôležité aj pre zdravie a pevnosť našich kostí a zúčastňuje sa

Čítať viac »
Naša ponuka